Designed for the modern professional, the Lenovo Essential Wireless Combo Keyboard & Mouse Gen 2 delivers functionality, comfort, and style. The slim 2.5-zone keyboard, with its responsive keys, promotes a premium silent typing experience and improves your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key, while the standard-size mouse perfectly complements its keyboard counterpart in design and utility. The 2.4MHz receiver provides a stable keyboard and mouse connection for maximum reliability. Plus, with 65% post-consumer recycled plastic in its construction, this combo is as sustainable as it is productive. Includes 3-year limited hardware warranty, and global product support. Download driver first to enable hotkey functions.
| Keyboard | |
| Recommended usage: | Office |
| Connectivity technology: | Wireless |
| Device interface: | RF Wireless |
| Keyboard key switch: | Scissor key switch |
| Keyboard language: | Belgian, English |
| Pointing device: | No |
| Keyboard form factor: | Full-size (100%) |
| Numeric keypad: | Yes |
| Keyboard keys operating life: | 10 million characters |
| Windows keys: | Yes |
| Copilot key: | Yes |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Key pitch: | 1.91 cm |
| Security algorithms: | 128-bit AES |
| Certification: | CB TUV Mark CE cTUVus FCC IC IMDA WPC BIS SIRIM NBTC-SDOC SDPPI NTC AITI TRC NCC BSMI MSIP VCCI JRF KVALITET ICASA TRA NTRA MOC PTA ICT EQM BOCRA ARCT ETA NCA POTRAZ |
| Design | |
| Backlight: | No |
| Product colour: | Black |
| Adjustable keyboard height: | Yes |
| Protection features: | Spill resistant |
| LED indicators: | Yes |
| Features | |
| Plug and Play: | Yes |
| Power | |
| Power source type: | Battery |
| USB Type-C charging port: | No |
| Keyboard battery type: | AAA |
| Service life of battery: | 15 month(s) |
| Mouse | |
| Mouse included: | Yes |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Movement detection technology: | Optical |
| Movement resolution: | 1600 DPI |
| Buttons quantity: | 3 |
| Scroll: | Yes |
| Scroll type: | Wheel |
| Scrolling directions: | Vertical |
| Mouse battery type: | AA |
| Mouse battery life: | 18 month(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Linux operating systems supported: | Yes |
| Other operating systems supported: | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH): | 422.3 x 134.5 x 21.9 mm |
| Keyboard weight: | 406.5 g |
| Mouse dimensions (WxDxH): | 110.1 x 61.5 x 36.1 mm |
| Mouse weight: | 65.5 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 520 mm |
| Package depth: | 142 mm |
| Package height: | 42 mm |
| Package weight: | 998 g |
| Package type: | Box |
| Packaging content | |
| Number of products included: | 2 pc(s) |
| AC adapter included: | No |
| Receiver included: | Yes |
| Wireless receiver interface: | USB Type-A |
| Batteries included: | Yes |