IBM/Lenovo is a global technology and innovation company, it is the largest technology and consulting employer in the world. IBM offers a wide range of technology and consulting services; a broad portfolio of middleware for collaboration, predictive analytics, software development and systems management; and the world's most advanced servers and supercomputers. Utilizing its business consulting, technology and R&D expertise, IBM helps clients become "smarter" as the planet becomes more digitally interconnected. As a global leader in the PC market, IBM develops, manufactures and markets cutting-edge, reliable, high-quality PC products and value-added professional services that provide customers around the world with smarter ways to be productive and competitive.
| Performance | |
| SFP transceiver type: | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Interface type: | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported: | ![]() |
| SFP transceiver standard: | SR |
| Maximum transfer distance: | 300 m |
| Wavelength: | 850 nm |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology: | 10GBASE-SR |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Features | |
| Hot-Plug support: | ![]() |
| Certification: | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 13.4 mm |
| Depth: | 56.5 mm |
| Height: | 8.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85369010 |