New devices on the old connectionThe adapter converts a USB 3.1 (Gen 2) Type-A plug into a USB 3.1 (Gen 2) Type-C and allows the connection of previous USB devices with the old USB 3.1 Type-A interface.The new generationIt is called USB Type-C and is the future standard. The connector is twist-proof, eliminates the need for tedious plugging in, and Type-C connectors are compatible with USB 3.1 (Gen 2) and all older versions.Little helperIt doesn t always depend on the size, because this adapter fulfils its purpose perfectly. Small and light, it can be quickly and easily connected to a PC, laptop or tablet and is ready for immediate use.A workhorseUSB Type-A is widely used and can be used in many different areas and it is understandable if you want to continue using these devices. With the IB-CB015 you can keep the existing USB cabling and simply connect the adapter.
| Ports & interfaces | |
| Connector 1: | USB Type-C 3.1 (Gen 2) |
| Connector 2: | USB Type-A 3.1 (Gen 2) |
| Connector 1 gender: | Male |
| Connector 2 gender: | Female |
| Connector 1 form factor: | Straight |
| Connector 2 form factor: | Straight |
| Performance | |
| Product colour: | Black |
| Data transfer rate: | 10 Gbit/s |
| Country of origin: | China |
| Plug and Play: | ![]() |
| Compatible operating systems: | Windows, macOS |
| Compatible products: | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 45 mm |
| Depth: | 16 mm |
| Height: | 6 mm |
| Weight: | 7 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 7 mm |
| Package depth: | 100 mm |
| Package height: | 180 mm |
| Package weight: | 17 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case: | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 457 mm |
| Master (outer) case length: | 298 mm |
| Master (outer) case height: | 228 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 4.51 kg |