Ultimate precision wrapped in 360° of brilliant RGB style.
The HyperX Pulsefire Surge gives gamers the best of both style and substance, providing pinpoint accuracy thanks to its state-of-the-art Pixart 3389 sensor, and spectacular 360° RGB lighting effects with its unique light ring. Pulsefire Surge has native DPI settings as high as 16,000 DPI for precision that will satisfy even the most demanding digital snipers. Responsive Omron switches rated for 50 million clicks ensure that once you have that headshot lined up, your click will definitely register. Customize the mouse DPI, set individual LED colors, assign macros, and save them directly to your mouse with HyperX NGENUITY software. The Pulsefire Surge also comes equipped with large skates to allow for a smooth, controlled glide.
| Mouse | |
| Purpose: | Gaming |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Movement resolution: | 16000 DPI |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 6 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Buttons durability (million clicks): | 50 |
| Acceleration (max): | 50 G |
| Polling rate: | 1000 Hz |
| Built-in memory: | Yes |
| Design | |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Product colour: | Black |
| Ergonomics | |
| Cable length: | 1.8 m |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 62.9 mm |
| Depth: | 120.2 mm |
| Height: | 40.7 mm |
| Weight: | 100 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 1180 mm |
| Package depth: | 590 mm |
| Package height: | 179 mm |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL: | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84716070 |