Experience powerful, high-resolution sound and minimal latency with the HATOR Hypergang 3 Wireless. Hi-Res certification support, advanced Hybrid ANC noise-canceling system, precise positioning, and 360° sound through Spatial Audio and Head Tracking technologies ensure an immersive gaming experience without compromise.
A recognizable yet modernized and contemporary design combined with traditionally reliable construction. The UV Coating provides a pleasant tactile feel and helps maintain the headset s pristine condition throughout extended use.
Powerful 40mm drivers with Hi-Res Audio certification
provide clear and detailed sound, allowing you to fully immerse yourself in gaming or enjoy your favorite music.
True stereo sound thanks to the unique driver cavity design.
The isolated driver cavity reduces sound distortions and vibrations, ensuring cleaner and more accurate audio reproduction.
The Hybrid ANC active noise cancellation system is powered by a combination of four microphones and a dedicated processor, delivering seamless noise reduction for both 2.4GHz and Bluetooth wireless connections.
ClearScan technology continuously scans the wireless spectrum and selects the optimal frequency, ensuring stable signal performance even in congested environments.
Spatial Audio and Head Tracking technologies deliver immersive sound and precise positioning in games.
Stay in the game while taking calls! The headset supports Bluetooth phone connectivity with ENC noise cancellation for crystal-clear conversations.
Built-in controls on the ear cup make it easy to manage calls, adjust volume, and access essential functions effortlessly.
24-bit DAC with up to 96 kHz sampling rate and Hi-Res certification combined with a 32-bit dual-core DSP delivers top-tier audio quality. With precise reproduction of even the smallest nuances and efficient signal processing, you ll experience deep immersion in music, gaming, or movies, enjoying crystal-clear and detailed sound.
The detachable high-sensitivity microphone ensures clear and natural voice transmission for team communication or streaming. And when removed, the headset transforms into a lifestyle audio device without sacrificing functionality! Thanks to the additional built-in microphone, you can still take phone calls even with the main mic disconnected.
An innovative low-degradation lithium-ion battery with a capacity of 750mAh delivers up to 45 hours of battery life.
Comfortable protein leather ear cushions filled with special foam ensure effective noise isolation, even when worn with glasses.
Support for the proprietary HATOR SyncHUB® mobile app allows you to fine-tune audio settings and additional features, including the ability to upload custom voice notifications.
| Performance | |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | Head-band |
| Recommended usage: | Gaming |
| Product colour: | Violet |
| Headset type: | Binaural |
| Volume control: | Rotary |
| Control unit type: | On-ear control unit |
| Backlight: | Yes |
| Backlight colour: | Multicolour |
| LED indicators: | Yes |
| Certification: | Hi-Res |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| USB connectivity: | Yes |
| USB connector: | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.4 |
| RF connectivity: | Yes |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Headphones | |
| Ear coupling: | Circumaural |
| Headphone frequency: | 10 - 44000 Hz |
| Impedance: | 16 |
| Headphone sensitivity: | 115 dB |
| Magnet type: | Neodymium |
| Driver unit: | 4 cm |
| Noise canceling: | Yes |
| Noise canceling type: | Hybrid |
| Microphone | |
| Microphone type: | Boom |
| Microphone sensitivity: | -38 dB |
| Microphone direction type: | Unidirectional |
| Detachable microphone: | Yes |
| Battery | |
| Battery operated: | Yes |
| Battery type: | Built-in battery |
| Battery capacity: | 750 mAh |
| Continuous audio playback time: | 45 h |
| Battery recharge time: | 3 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 330 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 230 mm |
| Package depth: | 110 mm |
| Package height: | 190 mm |
| Package weight: | 430 g |
| Package type: | Hanging box |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | No |
| Receiver included: | Yes |
| Wireless receiver interface: | USB |
| Cables included: | USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Ear pads: | Yes |
| Ear pad material: | Memory foam |
| Quantity: | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 8518300090 |
| Master (outer) case width: | 460 mm |
| Master (outer) case length: | 410 mm |
| Master (outer) case height: | 255 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 3.7 kg |
| Products per master (outer) case: | 8 pc(s) |
| Power | |
| USB Type-C charging port: | Yes |