The HP USB Flash Drive x796w is an ideally Push-Pull design for storing large file libraries, consisting of movies, high-resolution images, music,renderings and more. The low-profile appearance of HP x796w shows your unusual taste.
| Performance | |
| Capacity: | 256 GB |
| Device interface: | USB Type-A |
| USB version: | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed: | 75 MB/s |
| Design | |
| Form factor: | Slide |
| Product colour: | Silver |
| Key ring: | ![]() |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates: | CE, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 17.6 mm |
| Depth: | 53.3 mm |
| Height: | 7.2 mm |
| Weight: | 13.9 g |
| Packaging data | |
| Package type: | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |