Ideal for both graphics and technical applications.Produce impressive, high-impact graphics HP chromatic red ink creates eye-catching POP signs and posters. Easily produce a wide range of graphics and technical applications with 130-ml and cost-effective 300-ml Original HP DesignJet ink cartridges.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Cyan |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP DesignJet Z2600, Z5600 PostScript |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 130 ml |
| Cartridge capacity: | Standard Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | F9J97A |
| Country of origin: | Singapore |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 202 mm |
| Depth: | 129 mm |
| Height: | 40 mm |
| Weight: | 210 g |
| Package width: | 202 mm |
| Package depth: | 129 mm |
| Package height: | 40 mm |
| Package weight: | 250 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 101.6 cm |
| Pallet gross length: | 121.9 cm |
| Pallet gross height: | 150.1 cm |
| Products per pallet: | 1680 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 84 pc(s) |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 458.5 g |
| Master (outer) case width: | 364 mm |
| Master (outer) case length: | 218 mm |
| Master (outer) case height: | 229 mm |
| Products per master (outer) case: | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 5.22 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Other features | |
| Empty weight: | 54 g |
| Technical details | |
| Box contents: | Ink cartridge |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 5.22 kg (11.5 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Pallet weight (imperial): | 458.5 kg (1010.8 lbs) |