Two-button mouse with scroll wheel that provides the speed and accuracy of optical tracking in a simple, elegant design. Has no ball or moving parts, which improves its durability, makes it require less cleaning, and eliminates sticking.
| Mouse | |
| Purpose: | Office |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Buttons quantity: | 2 |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Scroll: | Yes |
| Recommended usage: | PC |
| Design | |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Product colour: | Black |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Plug and Play: | Yes |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 120 g |
| Other features | |
| Mouse dimensions (WxDxH): | 38.1 x 116 x 63 mm |
| Size (imperial): | 3.81 cm (1.5") |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| USB required: | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin: | China |
| Harmonized System (HS) code: | 84716070 |