For small to medium-sized businesses that want professional-quality colour documents and cartridges that save time and are free to recycle.[1]HP 971 Magenta Officejet Ink Cartridge produces professional-quality colour documents for great value, while allowing workgroups to save time creating consistent, durable prints.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP OfficeJet Pro X451, X476, X551, X576 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 31.5 ml |
| Colour ink page yield: | 2500 pages |
| Cartridge capacity: | Standard Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | China |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 241 mm |
| Depth: | 28.7 mm |
| Height: | 71.6 mm |
| Weight: | 120 g |
| Package width: | 241.7 mm |
| Package depth: | 28.7 mm |
| Package height: | 71.6 mm |
| Package weight: | 140 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 4224 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 176 pc(s) |
| Layers per pallet: | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 621.47 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Products per larger master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 3.3 g |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1219.2 x 1016 x 1895 mm |