Unleash big connections in small spaces
Small rooms, big conversations. Simplify the moment with the all-in-one Poly Studio X32 video bar. Deliver an immersive and inclusive experience with advanced audio and video AI technology and connect instantly with built-in video conferencing apps.
| Performance | |
| Number of persons: | 5 person(s) |
| Product colour: | Black |
| Number of cameras: | 1 |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR): | 63 dB |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL: | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11006260_en-US-1.pdf |
| Video | |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels: | 20 MP |
| Supported video modes: | 720p, 1080p |
| Supported graphics resolutions: | 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1600 x 1200, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
| Video formats supported: | AVC, H.264, H.265 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Number of speakers: | 2 |
| Frequency range: | 100 - 20000 Hz |
| Voice codecs: | G.711, G.719, G.722, G.722.1, G.728, G.729A |
| Automatic gain control: | Yes |
| RMS rated power: | 10 W |
| Microphone pick-up range: | 4.5 m |
| Ports & interfaces | |
| HDMI output ports quantity: | 2 |
| HDMI input ports quantity: | 1 |
| HDMI version: | 1.4/2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Networking standards: | IEEE 802.3bt |
| Camera | |
| Megapixel (approx.): | 20 MP |
| Camera type: | Single camera |
| Zoom capability: | Yes |
| Digital zoom: | 5x |
| Horizontal field of view: | 120° |
| Diagonal field of view: | 132° |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity: | -26 dB |
| Number of microphones: | 4 |
| Features | |
| Telepresence: | No |
| Cable lock slot: | Yes |
| Cable lock slot type: | Kensington |
| Logistics data | |
| Country of origin: | Mexico |
| Pallet gross weight: | 370 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 15 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Heat dissipation: | 55 BTU/h |
| Power | |
| Power source type: | PoE |
| DC input voltage: | 42.5 - 57 V |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 576.8 mm |
| Depth: | 66.1 mm |
| Height: | 74.8 mm |
| Weight: | 1.14 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 118 mm |
| Package depth: | 194 mm |
| Package height: | 667 mm |
| Package weight: | 3 kg |
| Packaging content | |
| Cables included: | HDMI, LAN (RJ-45) |
| UNSPSC-code: | 45111902 |