Crafted for your work life
Experience limitless productivity with our boomless Bluetooth® headset, designed to deliver rich, clear audio for calls and music. Enjoy optimal comfort, adaptive ANC, and wireless charging, enabling you to work effortlessly anywhere, anytime.
| Performance | |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | Head-band |
| Recommended usage: | Calls/Music |
| Product colour: | Black |
| Headset type: | Binaural |
| Operating keys: | Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Volume control: | Touch |
| Control type: | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| USB connectivity: | Yes |
| USB connector: | USB Type-C |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth profiles: | A2DP, AVDTP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Wireless range: | 30 m |
| Headphones | |
| Ear coupling: | Circumaural |
| Headphone sensitivity: | 132 dB |
| Driver unit: | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type: | Built-in |
| Microphone frequency: | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity: | -37 dB |
| Number of microphones: | 10 |
| Base station | |
| Base station USB connector: | USB Type-C |
| Battery | |
| Battery operated: | Yes |
| Battery type: | Built-in battery |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time: | 24 h |
| Talk time: | 21 h |
| Battery recharge time: | 1 h |
| Charging source: | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Mobile operating systems supported: | Android |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 191 mm |
| Depth: | 77 mm |
| Height: | 181 mm |
| Weight: | 275 g |
| Packaging content | |
| Charging stand: | Yes |
| Quick start guide: | Yes |
| Cables included: | 3.5 mm to USB Type-C, USB Type-A to USB Type-C |