Built to perform. Designed to compete.At 8 times the speed of any standard mouse you can stay one step ahead of the competition. Built for comfort and durability, this non-slip textured grip mouse can endure up to 10 million L/R button clicks. With the PixArt optical gaming sensor and on-the-fly DPI shifting, gamers can enjoy pinpoint accuracy.
| Mouse | |
| Purpose: | Gaming |
| Device interface: | USB Type-A |
| Movement detection technology: | Optical |
| Scroll type: | Wheel |
| Buttons quantity: | 7 |
| Buttons type: | Pressed buttons |
| Movement resolution: | 3600 DPI |
| Mouse tracking speed: | 1000 ips |
| Customizable movement resolution: | ![]() |
| Number of movement resolution modes: | 6 |
| Number of scroll wheels: | 1 |
| Design | |
| Form factor: | Ambidextrous |
| Product colour: | Black |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Rubber grips: | ![]() |
| Ergonomics | |
| Cable length: | 1.8 m |
| Power | |
| Power source: | Cable |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 126.6 mm |
| Depth: | 71.8 mm |
| Height: | 40.4 mm |
| Weight: | 120 g |
| Packaging content | |
| User guide: | ![]() |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package width: | 110 mm |
| Package depth: | 165 mm |
| Package height: | 55 mm |
| Package weight: | 180 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84716070 |