Dramatically improve meetings
Specifically engineered to improve video conferencing experiences the Poly Studio X52 all-in-one video bar simplifies and enhances meetings. Bring meeting equality to attendees both in and out of the room with innovative audio and video experiences.
| Performance | |
| Product type: | Group video conferencing system |
| Product colour: | White |
| Number of cameras: | 1 |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Wall mountable: | Yes |
| Video | |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
| Video formats supported: | AVC, H.239, H.264 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Number of speakers: | 2 |
| RMS rated power: | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI output ports quantity: | 2 |
| HDMI input ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Camera | |
| Megapixel (approx.): | 20 MP |
| Zoom capability: | Yes |
| Digital zoom: | 5x |
| Field of view (FOV) angle: | 95° |
| Display | |
| Built-in display: | Yes |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity: | 79 dB |
| Features | |
| Telepresence: | Yes |
| Computer system | |
| Operating system installed: | Android |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 15 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Heat dissipation: | 65 BTU/h |
| Power | |
| AC input voltage: | 120 V |
| AC input frequency: | 60 Hz |
| Power consumption (typical): | 8 W |
| Power consumption (max): | 25 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 769.5 mm |
| Depth: | 103 mm |
| Height: | 115.2 mm |
| Weight: | 2.54 kg |