Wear it well
The Blackwire 5200 Series fits your busy workday. Ergonomically designed for long lasting comfort. And with the easy-to-use connectivity you can work on a variety of devices throughout the day.
| Performance | |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | Head-band |
| Recommended usage: | Office/Call center |
| Product colour: | Black |
| Headset type: | Binaural |
| Operating keys: | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| 3.5 mm connector: | Yes |
| USB connectivity: | Yes |
| USB connector: | USB Type-C |
| Headphones | |
| Impedance: | 32 |
| Headphone sensitivity: | 90 dB |
| Microphone | |
| Microphone type: | Boom |
| Microphone frequency: | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity: | -38 dB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Yes |
| Mac operating systems supported: | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 164.2 g |