Outstanding short-throw projector for diverse spaces
- 7,000 lumens brightness with 4K Enhancement technology at 60Hz Delivering sharp, bright images with up to 4.6 million pixels, this budget-friendly laser display is perfect for large displays in professional spaces.
- Compact short-throw design for immersive display Project scalable images up to 400", creating immersive, shadow- and glare-free visuals in compact spaces with a short throw ratio of 0.79 1.36:1 and 1.7x zoom.
- Quiet operation Delivers high-performance display at a low noise level of 36dB or 26dB in Eco mode, ensuring a quiet and focused environment for immersive visual experiences.
- Effortless, flexible installation A fixed centre lens with manual lens shift and advanced features like corner focus adjustment ensures easy setup and adaptability for any environment.
- Making sustainable choices with Epson Made from 19% recycled plastics, low power consumption, reduced packaging and a usage life of up to 30,000 hours in Eco mode (20,000 hours normal).
- Instant connectivity with Apple AirPlay 2 and Miracast1 Seamlessly share content from laptops, tablets, and smartphones - perfect for BYOD setups and collaborative environments.
Designed for compact spaces, the EB-L795SE short-throw offers 7,000 lumens of bright WUXGA resolution with 4K Enhancement, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode, lens shift, 1.7x zoom and 10W speakers. Ideal for professional applications with flexible control options via HDBaseT, LAN, and wireless.
| Projector | |
| Projector brightness: | 7000 ANSI lumens |
| Projector native resolution: | WUXGA (1920x1200) |
| Smart projector: | Yes |
| Screen size compatibility: | 0 - 10160 mm (0 - 400") |
| Light source | |
| Light source type: | Laser |
| Service life of light source: | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode): | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus: | Auto |
| Zoom capability: | Yes |
| Zoom ratio: | 1.7:1 |
| Throw ratio: | 0.79 - 1.36:1 |
| Video | |
| Full HD: | Yes |
| Supported graphics resolutions: | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| HDBaseT port: | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Miracast: | Yes |
| Apple AirPlay 2 support: | Yes |
| Features | |
| Noise level: | 36 dB |
| Noise level (economic mode): | 26 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| RMS rated power: | 10 W |
| Number of built-in speakers: | 1 |
| Design | |
| Product type: | Standard throw projector |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Plastic |
| Display | |
| Built-in display: | No |
| Power | |
| Power source: | USB |
| Supplier features | |
| Material: | Recycled plastic |
| Packaging content | |
| Remote control included: | Yes |
| Batteries included: | Yes |
| Cables included: | Power |
| Manual: | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period: | 3 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |