| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | ColorWorks C7500G |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 100 mm |
| Package depth: | 310 mm |
| Package height: | 30 mm |
| Package weight: | 520 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |