Fast, versatile, robustExceptional versatility, connectivity and durability are just some of the benefits of Epson's TM-P80II 3-inch portable receipt printer.Perfect for busy, on-the-go environments such as retail, hospitality and in-vehicle applications, Epson's TM-P80II portable receipt printer features a stylish and compact design that s even lighter than its predecessor. Providing outstanding flexibility, reliability, connectivity and ease-of-use, it s also more robust than ever before, and is simplicity itself set up and use.Compact, stylish and lighter than ever before, the all-new TM-P80II is the perfect choice for demanding on-the-go environments such as hospitality, as well as in-vehicle applications. Providing increased impact resistance, and protection from dust and water ingress to IP54 standards, it can handle barcodes and 2D symbols and can be easily mounted onto a belt, or shoulder carried. With USB-C connectivity, plus support for Bluetooth 5.0 classic and low-energy modes, it provides excellent range, seamless pairing and reliable all-day battery life, while its Wi-Fi 5 capability delivers excellent wireless performance, plus a Wi-Fi Direct mode, enabling direct connection of up to 8 devices without the need to connect to a network or hotspot. Supplied with a comprehensive quick start sheet, which includes QR-codes that link to video guides, set-up and configuration is fast and easy.
| Printing | |
| Print technology: | Thermal |
| Type: | Mobile printer |
| Colour: | ![]() |
| Maximum resolution: | 203 x 203 DPI |
| Print speed: | 100 mm/sec |
| Paper handling | |
| Paper loading type: | Top & front |
| Printing media thickness: | 75 µm |
| Maximum printing width: | 8 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| USB port: | ![]() |
| USB connector: | USB Type-C |
| Bluetooth: | ![]() |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| Features | |
| Cutter: | ![]() |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| AC input voltage: | 7.2 V |
| Battery capacity: | 1950 mAh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -15 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 105 mm |
| Depth: | 138 mm |
| Height: | 57.6 mm |
| Weight: | 380 g |
| Packaging data | |
| Cables included: | USB |