| Printing |
| Print technology: | Direct thermal |
| Type: | POS printer |
| Maximum resolution: | 203 x 203 DPI |
| Print speed: | 250 mm/sec |
| Print speed (receipt): | 250 mm/sec |
| Printing characters: | Text, Graphic, Barcode |
| Character sets: | ANK |
| Paper handling |
| Maximum roll diameter: | 8.3 cm |
| Supported paper width: | 58 mm - 80 mm (Breite) |
| Maximum printing width: | 8 cm |
| Ports & interfaces |
| Connectivity technology: | Wired |
| USB port: |  |
| USB 2.0 ports quantity: | 4 |
| USB connector: | USB Type-A / USB Type-B |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Features |
| Card reader integrated: |  |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Sound pressure level (printing): | 55 dB |
| Mean time between failures (MTBF): | 360000 h |
| Cutter: |  |
| Half-cutter: |  |
| Autocutter durability: | 2.2 million cuts |
| Tablet charge & sync: |  |
| Print head life: | 150 km |
| Country of origin: | Philippines |
| Mounting position: | Vertical |
| Built-in sensors details: | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor, Papier-Sensor |
| Design |
| Product colour: | White |
| Power |
| Power source type: | AC |
| Power plug type: | Type C |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Width: | 140 mm |
| Depth: | 214 mm |
| Height: | 255 mm |
| Weight: | 2.9 kg |
| Packaging data |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 210 mm |
| Package depth: | 315 mm |
| Package height: | 325 mm |
| Package weight: | 3.83 kg |
| Print technology |
| Column capacity: | 48/57 |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Products per pallet: | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 96 pc(s) |
| Other features |
| Buffer size: | 12 KB |
| Mean cycles between failures (MCBF): | 65000000 |
| Print head life: | 150 million characters |
| Technical details |
| Font styles: | ANK |
| Lifetime: | 17000000 lines |
| Print head life: | 150.000.000 Impulse |