| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | - WorkForce Pro WF-C5790DWF - WorkForce Pro WF-C5710DWF - WorkForce Pro WF-C5290DW - WorkForce Pro WF-C5210DW |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 35.7 ml |
| Black ink page yield: | 3000 pages |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T944140 |
| Country of origin: | China |
| Certification: | CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 40 mm |
| Package depth: | 290 mm |
| Package height: | 120 mm |
| Package weight: | 0.2 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case: | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |