| Features |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Compatibility: | Epson L100/L110/L200/L300/L355/L550 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | Indonesia |
| Weight & dimensions |
| Package width: | 62 mm |
| Package depth: | 145 mm |
| Package height: | 80 mm |
| Package weight: | 142 g |
| Logistics data |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 55 cm |
| Products per pallet: | 1260 pc(s) |
| Products per master (outer) case: | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 55 cm |
| Products per pallet (UK): | 1680 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 600 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 750 pc(s) |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Epson Deutschland GmbH Schiessstr. 49 40549 Düsseldorf Deutschland info@epson.de