Epson Claria Home Ink - designed for everyday printingA versatile four-colour ink set that delivers crisp, clear text documents and glossy, lab-quality photos. Ideal for affordable, reliable printing without compromise.High QualityWorking with the unique benefits of both pigment and dye-based inks, Epson has created a new ink formulation that combines the durability of black pigment ink with the glossy colour photo reproduction of cyan, magenta and yellow dye-based inks.This versatile ink set delivers crisp, clear text document printing and helps you to discover the pleasure and flexibility of printing lab-quality photos at home.AffordableEpson uses individual ink cartridges across its entire inkjet printer range. With individual ink cartridges you only have to replace the colour used, saving you money.Further savings can be made with XL ink cartridges which offer the best value for high volume, low cost printing.User-friendlyIdentifying the correct ink cartridges for your printer couldn t be simpler with the new Claria Home Ink series - just look out for the easily recognisable Daisy image.Claria Home Ink cartridges are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on the front of each pack, making it even easier to choose the cartridge size that fits the way you print.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Compatibility: | Epson Expression Home XP-235/332/335/432/435 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink volume: | 5.3 ml |
| Black ink page yield: | 175 pages |
| Cartridge capacity: | Standard Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | China |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 114 mm |
| Package depth: | 114 mm |
| Package height: | 26 mm |
| Package type: | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 160 cm |
| Products per pallet: | 3000 pc(s) |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 160 cm |
| Products per pallet (UK): | 3600 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 360 pc(s) |
| Minimum order quantity: | 10 pc(s) |