| Features |
| Type: | Compatible |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Supply type: | Single pack |
| Compatibility: | WorkForce Pro WF-4745DTWF |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 41.2 ml |
| Colour ink volume: | 38.1 ml |
| Black ink page yield: | 2900 pages |
| Cartridge capacity: | High (XL) Yield |
| Country of origin: | Indonesia |
| Weight & dimensions |
| Package width: | 98 mm |
| Package depth: | 142 mm |
| Package height: | 45 mm |
| Package weight: | 102 g |
| Technical details |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC): | 8715946693804 |
| Logistics data |
| Products per master (outer) case: | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Epson Deutschland GmbH Schiessstr. 49 40549 Düsseldorf Deutschland info@epson.de