| Performance | |
| Video input channels: | 8 channels |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Alarm input channels: | 4 |
| Alarm output channels: | 2 |
| Supported resolutions: | 3840 x 2160, 1920 x 1080, 1280 x 1024, 1280 x 720 |
| Operating system installed: | Embedded LINUX |
| Backup function: | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi: | No |
| Hard drive | |
| Number of HDDs installed: | 0 |
| HDD capacity: | 0 GB |
| Maximum storage capacity: | 32 TB |
| HDD interface: | SATA |
| Number of HDDs supported: | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Power over Ethernet (PoE): | Yes |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity: | 8 |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports: | 1 |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 1 |
| Audio RCA inputs: | 1 |
| Audio RCA outputs: | 1 |
| RS-485 ports: | 1 |
| RS-232 ports: | 1 |
| Supported network protocols: | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4/IPv6; UDP; SNMP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; PPPoE; FTP; DDNS; Alarm Server; IP Search (Supports Dahua IP camera, DVR, NVS, etc.); Multicast; P2P; Auto Registration; iSCSI |
| Features | |
| Rack mounting: | Yes |
| Rack capacity: | 1U |
| Product colour: | Black |
| Power | |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 47 - 63 Hz |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Browser supported: | Chrome;IE;Safari;Edge;Firefox |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 93% |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 375 mm |
| Depth: | 329.4 mm |
| Height: | 53 mm |
| Weight: | 2.57 kg |
| Package width: | 451 mm |
| Package depth: | 425 mm |
| Package height: | 147 mm |
| Package weight: | 3.8 kg |