| Performance | |
| Video input channels: | 16 channels |
| Maximum resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Supported resolutions: | 3840 × 2160 1920 × 1080 1280 × 1024 1280 × 720 1024 × 768 |
| Video formats supported: | H.264, H.265 |
| PTZ control: | Yes |
| Playback modes: | Pause, Play, Stop |
| Playback controls: | Yes |
| Recording modes: | Continuous, Manual, Schedule |
| Hard drive | |
| Maximum storage capacity: | 6 TB |
| HDD interface: | SATA III |
| Number of HDDs supported: | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Power over Ethernet (PoE): | Yes |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| HDMI output: | Yes |
| VGA (D-Sub) output ports: | 1 |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| Audio RCA inputs: | 1 |
| Audio RCA outputs: | 1 |
| Microphone in: | Yes |
| Supported network protocols: | HTTP, HTTPs, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPnP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPoE,DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search |
| Features | |
| Rack mounting: | Yes |
| Rack capacity: | 1U |
| LED indicators: | Yes |
| Buzzer off: | Yes |
| Product colour: | White |
| Compatible products: | EN55032, EN55024, EN50130-4, EN60950-1 Part 15 Subpart B, ANSI C63.4-2014 UL60950-1+CAN/CSA C22.2 No.60950-1 |
| Power | |
| Power: | 8.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 25.5 W |
| System requirements | |
| Linux operating systems supported: | Yes |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 270 mm |
| Depth: | 204.7 mm |
| Height: | 45.7 mm |
| Weight: | 650 g |
| Package weight: | 1.8 kg |