As a key part of the access control system, the DHI-ASR2100A access control card reader supports card unlock and sends the information to the access controller for verification. With a thin and elegant design, it is applicable to industrial zones, office buildings, schools, factories, stadiums, CBD, residential area, government properties, etc.
| Technical details | |
| Type: | Basic access control reader |
| Authentication type: | Access chip/card |
| Fingerprint reader: | No |
| Access chip/card reader: | Yes |
| Buzzer: | Yes |
| Wiegand interface: | Yes |
| Tamper protection: | Yes |
| Access chip/card reader type: | Contactless |
| Contacting working distance: | 0 mm |
| Contactless working distance: | 5 cm |
| Waterproof: | Yes |
| Watch Dog function: | Yes |
| Verification (1:1) time: | 0.1 s |
| Recommended usage: | Indoor & outdoor |
| Unlock function: | Yes |
| Active tampering alarm: | Yes |
| Compliance certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Acrylic, Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| Display | |
| Built-in display: | No |
| Camera | |
| Front camera: | No |
| Ports & interfaces | |
| RS-485 ports: | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical): | 1.7 W |
| DC voltage range: | 12 V |
| DC current (max): | 0.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 123 mm |
| Depth: | 86 mm |
| Height: | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 578 mm |
| Package depth: | 383 mm |
| Package height: | 349 mm |
| Package weight: | 350 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance: | Yes |