As a key part of the access control system, the DHI-ASR1100B-V1 access control card reader supports card unlock and sends the information to the access controller for verification. With its standard design, it is applicable to a variety of applications.
| Technical details | |
| Interface: | RS-485/Wiegand |
| Product colour: | Black |
| Operating frequency: | 13.56 MHz |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| LED indicators: | Yes |
| Working distance: | 9 cm |
| Certification: | TBD |
| Power | |
| Battery type: | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 72 mm |
| Depth: | 102 mm |
| Height: | 18 mm |
| Weight: | 200 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |