| Technical details |
| Type: | Basic access control reader |
| Authentication type: | Access chip/card, Password |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Access code reader: | No |
| Access chip/card reader: | Yes |
| Buzzer: | Yes |
| Wiegand interface: | Yes |
| Tamper protection: | Yes |
| Cards capacity: | 5000 cards |
| Fingerprint capacity: | 3000 |
| Alarm input channels: | 2 |
| Alarm output channels: | 2 |
| User capacity: | 1000 user(s) |
| Record capacity: | 300000 |
| Interoperability: | ONVIF; CGI |
| Software development kit (SDK) support: | Yes |
| Exit button: | Yes |
| Lock control: | Yes |
| Web-based management: | Yes |
| Unlock function: | Yes |
| Real-time surveillance: | Yes |
| Duress alarm: | Yes |
| Compliance certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Product colour: | White |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| IK code: | IK06 |
| Display |
| Built-in display: | No |
| Camera |
| Front camera: | No |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology: | 10/100 |
| Supported network protocols: | P2P; IPv4; DNS; DDNS; TCP; UDP |
| RS-485 ports: | 3 |
| Power |
| Power over Ethernet (PoE): | Yes |
| DC voltage range: | 12 V |
| Power consumption: | 1700 mA |
| Weight & dimensions |
| Width: | 185.8 mm |
| Depth: | 186.4 mm |
| Height: | 58.3 mm |
| Weight: | 990 g |
| Packaging data |
| Package width: | 243 mm |
| Package depth: | 254 mm |
| Package height: | 86 mm |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Sustainability |
| Sustainability compliance: | Yes |