Dahua Technology, a world-leading video-centric smart IoT solution
and service provider, debuted its new XVR series, XVR5000-4KL-I3
Series featuring max.full-channel SMD Plus to benefit customers from
AI upgrade (The number of channels differs depending on the model.
Please refer to the specifications below for information on the number
of channels.). This series has been developed to reduce false-alarm
rates and the cost of human surveillance, thus bringing great value to
customers in search of products with accurate human/vehicle alarm to
raise the security level of various indoor and outdoor facilities.
Face Recognition
Dahua Face Recognition technology extracts the features of captured faces
and compares them with that in face database to recognize the person
identity
Perimeter Protection
Automatically filters out false alarms caused by animals, rustling leaves,
bright lights, etc. Enables system to act secondary recognition for the
targets. Improves alarm accuracy
SMD Plus
With intelligent algorithm, Dahua Smart Motion Detection technology can
categorize the targets that trigger motion detection and filter the motion
detection alarm triggered by non-concerned targets to realize effective and
accurate alarm.
Scheduled AI
This technology allows multiple AI functions to be set for one channel based
on time frames, eliminating the need to manually configure the system
to switch between functions each time. Scheduled AI greatly increases
efficiency and widens the number of scenarios that the device can be used
in.
Smart Dual Illuminators
With Smart Dual Illuminators technology, you can select Smart Illumination
Mode for the system to automatically switch between IR mode and white
light mode. It allows white light to be turned on when a target is detected
by the SMD Plus/Perimeter Protection function of AI-enabled XVR. This
significantly reduces light pollution at night. Together with other modes,
including IR Mode and White Light Mode, the smart dual illumination
technology can meet the requirements of a wide variety of scenes.
One-click Arming/Disarming
With just one click, you can enable or disable alarm linkages to show
messages, send emails, output audio alarms and more, through the mobile
app and platform.
Customizable Alarm Audio
Designed for your convenience, the TiOC alarm can be customized to meet
your needs. It is flexible, allowing you to directly upload your customized
audio through the mobile app and XVR.
AI Coding
Compared with H.265/H.264, AI coding can reduce more than 50% bit rate
and storage requirements without loss of decoding compatibility, providing
clear human and vehicle details.
Audio over Coax
The integrated design can reduce wiring troubles which makes it much
more cost-effective and convenient for installation.
| Performance | |
| Product colour: | Black |
| Maximum video resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Video compression formats: | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Audio formats supported: | G.711 A-law, G.711 -law, PCM |
| Video loss detection: | Yes |
| Video motion detection: | Yes |
| Playback resolutions supported: | 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
| Playback modes: | Event, General, Instant, Smart, Tag |
| Audio output channels: | 1.0 channels |
| USB connectivity: | Yes |
| Bit rate: | 6144 Kbit/s |
| Rack capacity: | 1.5U |
| Certification: | CE: CE-LVD: EN 60950-1/IEC 60950-1 CE-EMC: EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 55032, EN 50130, EN 55024 FCC: Part 15 Subpart B |
| Ports & interfaces | |
| Alarm input channels: | 16 |
| Alarm output channels: | 6 |
| BNC input ports: | 16 |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports: | 1 |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| RS-485 ports: | 1 |
| eSATA ports quantity: | 1 |
| RS-232 ports: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Supported network protocols: | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; RTSP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; DDNS; P2P |
| Hard drive | |
| Number of HDDs supported: | 4 |
| HDD interface: | SATA III |
| Maximum HDD capacity: | 16 TB |
| Processor | |
| Built-in processor: | Yes |
| Power | |
| Power supply type: | AC |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical): | 20 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 420.2 mm |
| Height: | 76 mm |
| Weight: | 4.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 529 mm |
| Package depth: | 499 mm |
| Package height: | 211 mm |
| Package weight: | 6.9 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |