| Performance | |
| Product colour: | Black |
| Maximum video resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Video compression formats: | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Audio formats supported: | G.711 A-law, G.711 -law, PCM |
| Video capturing speed (PAL): | 25 fps |
| Video capturing speed (NTSC): | 30 fps |
| Video loss detection: | Yes |
| Video motion detection: | Yes |
| Channels quantity: | 16 channels |
| Maximum frame rate: | 60 fps |
| USB connectivity: | Yes |
| Certification: | CE: CE-LVD: EN 60950-1/IEC 60950-1 CE-EMC: EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 55032, EN 50130, EN 55024 FCC: Part 15 Subpart B |
| Ports & interfaces | |
| Video input channels: | 16 channels |
| Alarm input channels: | 4 |
| BNC input ports: | 16 |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports: | 1 |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 1 |
| RS-485 ports: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Supported network protocols: | HTTP, HTTPS, TCP / IP, IPv4, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, P2P |
| Hard drive | |
| Number of HDDs supported: | 2 |
| HDD interface: | SATA III |
| Maximum HDD capacity: | 32 TB |
| Processor | |
| Built-in processor: | Yes |
| Power | |
| Power supply type: | DC |
| DC voltage: | 12 V |
| Power consumption (typical): | 12 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 375 mm |
| Depth: | 289 mm |
| Height: | 53 mm |
| Weight: | 1.64 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 141 mm |
| Package depth: | 433 mm |
| Package height: | 366 mm |
| Package weight: | 2.94 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |