| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| PTZ control: | Yes |
| PTZ modes: | 5 Pattern, 8 Tour, Auto scan |
| PTZ protocols: | Pelco-P/D, DH-SD |
| Wide Dynamic Range (WDR): | Yes |
| Day/night mode: | Yes |
| Alarm input/output: | Yes |
| Certification: | CE-EMC: EN 55032; EN 61000-3-3; EN 61000-3-2; EN 50130-4; EN 55035 CE-LVD: EN 62368-1 FCC: 47 CFR FCC Part15, Subpart B, NSI C63.4 UL: UL62368-1 |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling/wall |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| Camera | |
| Minimum illumination: | 0 lx |
| Lens viewing angle, horizontal: | 53.1° |
| Lens viewing angle, vertical: | 30.4° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 59.3° |
| Tilt angle range: | -15 - 90° |
| Tilt speed: | 120 °/sec |
| Tilt preset speed: | 200 °/sec |
| Pan range: | 0 - 360° |
| Pan speed: | 200 °/sec |
| Pan preset speed: | 240 °/sec |
| White balance: | Auto, Indoor, Manual, Natural, Outdoor, Sodium lamp |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 1/1 - 1/30000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Progressive scan: | Yes |
| Lens system | |
| Zoom capability: | Yes |
| Optical zoom: | 25x |
| Detect distance: | 2161.4 m |
| Observe distance: | 864.6 m |
| Recognize distance: | 432.3 m |
| Focal length range: | 5 - 125 mm |
| Auto focus: | Yes |
| Maximum aperture number: | 3.6 |
| Identify distance: | 216.1 m |
| Minimum aperture number: | 1.6 |
| Closest focusing distance: | 9 m |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| Night vision distance: | 100 m |
| LED type: | IR |
| Number of illumination LEDs: | 4 |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels: | 4 MP |
| Video formats supported: | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Video compression formats: | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 352 x 240, 352 x 288, 704 x 480, 704 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2048 x 1536 (QXGA), 2560 x 1440 |
| Supported video modes: | 720p, 1080p |
| Frame rate: | 30 fps |
| Video streaming: | Yes |
| Noise reduction: | Yes |
| Noise reduction technology: | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Gain control type: | Auto/Manual |
| Flip & mirror: | Yes |
| Privacy masking: | Yes |
| Image stabilizer: | Yes |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC): | Yes |
| Highlight Compensation (HLC): | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding: | Yes |
| Smart IR: | Yes |
| Audio | |
| Audio formats supported: | G.722.1, G.723, G.726, G.729 |
| Voice codecs: | G.711Mu, G.711a, G.722.1, G.726, G.729 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Supported network protocols: | FTP; RTMP; IPv6; Bonjour; IPv4; DNS; RTCP; PPPoE; NTP; RTP; 802.1x; HTTPS; SNMP; TCP/IP; DDNS; UPnP; NFS; ICMP; UDP; IGMP; HTTP; SSL; DHCP; SMTP; Qos; RTSP; ARP |
| Number of users: | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support: | Yes |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage | |
| Card reader integrated: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size: | 512 GB |
| Internal memory: | 1024 MB |
| ROM capacity: | 4096 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security | |
| Video motion detection: | Yes |
| Active tampering alarm: | Yes |
| IP address filtering: | Yes |
| HTTPS encryption: | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features: | Abandoned object, Face detection, Missing object |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (typical): | 9 W |
| Power consumption (max): | 20 W |
| DC output voltage: | 12 |
| DC output current: | 3 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 270.4 mm |
| Diameter: | 16 cm |
| Weight: | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 3.9 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |