System Overview
Powered by Linux system, the Integrated Mount Tester is a highly
accurate test tool that aids in on-the-spot installation and maintenance
of video surveillance devices. It boasts a 7-in touchscreen that is easy to
use and comfortable to the touch. It supports a host of features needed
in modern security construction projects, such as IPC, HDCVI, AHD, TVI,
and CVBS monitor video display, HDMI input and output, TDR network
cable test, Wi-Fi signal testing, digital multimeter, and optical power
meter test functions.
| Display | |
| Display: | TFT |
| Display diagonal: | 17.8 cm (7") |
| Display resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen: | Yes |
| Touchscreen type: | Capacitive |
| Video | |
| PTZ control: | Yes |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Features | |
| Product colour: | Black, Yellow |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Charging time: | 4 h |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 235 mm |
| Depth: | 45 mm |
| Height: | 135 mm |
| Weight: | 930 g |