Dahua Pinhole series network camera includes one-in-all camera and
separated camera. Separated camera can work with different lens to
meet the requirements in different installation scenes. Pinhole Series
camera is widely applied in hidden or small scenes such as banks and
advertising screen.
| Performance | |
| Type: | CCTV security camera |
| Placement supported: | Indoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Maximum operating distance: | 61 m |
| Wide Dynamic Range (WDR): | Yes |
| Day/night mode: | Yes |
| Alarm input/output: | Yes |
| Design | |
| Mounting type: | Pole clamp |
| Product colour: | Black |
| Form factor: | Cube |
| Housing material: | Metal |
| Camera | |
| Minimum illumination: | 0.001 lx |
| Field of view (FOV) angle: | 110° |
| Vertical field of view (thermal module): | 55° |
| Horizontal field of view (thermal module): | 96° |
| White balance: | Auto, Natural, Outdoor, Street lamp |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 1/3 1/100,000 |
| Adjustment shutter speed: | Auto/Manual |
| Number of Privacy masking areas: | 4 |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Progressive scan: | Yes |
| Panoramic camera | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) (panoramic camera): | 56 dB |
| Lens system | |
| Detect distance: | 61 m |
| Observe distance: | 24.4 m |
| Recognize distance: | 12.2 m |
| Lens diameter: | 2.8 mm |
| Auto focus: | Yes |
| Fixed focus: | Yes |
| Focus: | Manual |
| Maximum aperture number: | 2 |
| Fixed focal length: | 2.8 mm |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2688 x 1520 pixels |
| Total megapixels: | 4 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate: | 30 fps |
| Video streaming: | Yes |
| Noise reduction: | Yes |
| Gain control type: | Auto/Manual |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit rate: | 3 - 6144 |
| Region of Interest (ROI) encoding: | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone: | Yes |
| Voice codecs: | G.711Mu, G.711a, G.726, PCM |
| Network | |
| Supported network protocols: | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; Bonjour |
| Number of users: | 20 user(s) |
| Storage | |
| Internal memory: | 128 MB |
| ROM capacity: | 128 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security | |
| Video motion detection: | Yes |
| Mirror: | Yes |
| Network access storage (NAS): | Yes |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| AC input voltage: | 12 V |
| Power consumption (typical): | 1.8 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 31 mm |
| Depth: | 30 mm |
| Height: | 31 mm |
| Weight: | 81 g |
| Packaging data | |
| Package weight: | 138 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |