Launched by Dahua Technology, Dahua WizMind is a full portfolio of solutions composed of project-oriented products including IPC, NVR, PTZ, XVR, Thermal and software platform which adopts industry-leading deep learning algorithms. Focusing on customer's requirements, WizMind provides precise, reliable and comprehensive AI solutions for verticals
With advanced deep learning algorithm, Dahua WizMind 7 Series network camera supports various intelligent functions and satisfies the requirements in different scenes. The camera can accurately recognize person, vehicle, and non-motor vehicle, face, and liveness. This series camera has ultra starlight night version effect, and works with ultra-low stream. It supports dust-proof function, waterproof function and vandal-proof function, complying with the standards of IP67 and IK10 (Supported by some select models).
Smart H.265+ & Smart H.264+
With advanced scene-adaptive rate control algorithm, Dahua smart encoding technology realizes the higher encoding efficiency than H.265 and H.264, provides high-quality video, and reduces the cost of storage and transmission.
Starlight+
With advanced image processing technology, optical technology, and image sensor of large target surface, Dahua Starlight+ technology can provide clear colorful video in the environment of ultra-low illuminance. It applies to various environments of low illuminance.
Video Metadata
With deep learning algorithm, Dahua Video Metadata technology can detect, track, capture vehicle, non-motor vehicle and people, and select the best images, and extract attributes.
Perimeter Protection
With deep learning algorithm, Dahua Perimeter Protection technology can recognize human and vehicle accurately. In restricted area (such as pedestrian area and vehicle area), the false alarms of intelligent detection based on target type (such as tripwire, intrusion, fast moving, parking detection, loitering detection and gathering detection) are largely reduced.
People Counting
With deep learning algorithm, Dahua People Counting technology can track and process moving human body targets to realize the accurate statistics of enter No., leave No., and In Area No. Working with management platform, it outputs reports to meet your requirements.
Face Detection
Dahua Face Detection technology can detect the face in the image. With deep learning algorithm, the technology supports detecting, tracking, capturing and selecting the best face image, and then outputs face snapshot.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| People counting function: | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR): | Yes |
| Day/night mode: | Yes |
| Certification: | EN 62368-1, FCC, UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | Black, White |
| Form factor: | Bullet |
| Protection features: | Corrosion resistant |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| IK code: | IK10 |
| Camera | |
| Minimum illumination: | 0.001 lx |
| Angle of rotation: | 270° |
| Lens viewing angle, horizontal: | 114 - 48° |
| Lens viewing angle, vertical: | 59 - 27° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 141 - 55° |
| White balance: | Auto, Custom modes, Manual, Natural, Outdoor, Street lamp |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 1/3 - 1/100000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Number of sensors: | 1 |
| Optical sensor size: | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Progressive scan: | Yes |
| Number of effective pixels (H x V): | 2688 x 1520 pixels |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Focal length range: | 2.7 - 12 mm |
| Maximum aperture number: | 1.2 |
| Detect distance (wide): | 60.1 m |
| Detect distance (tele): | 128.7 m |
| Observe distance (wide): | 24 m |
| Observe distance (tele): | 51.5 m |
| Recognize distance (wide): | 12 m |
| Recognize distance (tele): | 25.7 m |
| Identify distance (wide): | 6 m |
| Identify distance (tele): | 12.9 m |
| Closest focusing distance: | 1 m |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| Night vision distance: | 60 m |
| LED type: | IR |
| Number of illumination LEDs: | 4 |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2688 x 1520 pixels |
| Total megapixels: | 4 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.264H, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 352 x 240, 352 x 288, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2304 x 1296, 2688 x 1520 |
| Supported video modes: | 240p, 480p, 576p, 720p, 1080p, 1520p |
| Frame rate: | 60 fps |
| Noise reduction: | Yes |
| Noise reduction technology: | 3D noise reduction |
| Gain control type: | Auto/Manual |
| Privacy masking: | Yes |
| Image stabilizer: | Yes |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit rate: | 32 kbps -10240 kbps |
| Back Light Compensation (BLC): | Yes |
| Highlight Compensation (HLC): | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding: | Yes |
| Smart IR: | Yes |
| Audio | |
| Audio input channels: | 1.0 channels |
| Audio output channels: | 1.0 channels |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR): | 56 dB |
| Voice codecs: | G.711Mu, G.711a, G.723, G.726, PCM |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wi-Fi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Networking standards: | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols: | IPv4, IPv6, HTTP, TCP, UDP, ARP, RTP, RTSP, RTCP, RTMP, SMTP, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, UPnP, NTP, ICMP, IGMP, NFS, SAMBA, PPPoE, SNMP |
| Number of users: | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support: | Yes |
| Streaming method: | Multicast |
| Storage | |
| Built-in HDD: | No |
| Card reader integrated: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size: | 256 GB |
| Internal memory: | 2000 MB |
| ROM capacity: | 4000 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| RS-485 ports: | 1 |
| Security | |
| Alarm input channels: | 3 |
| Alarm output channels: | 2 |
| Video motion detection: | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features: | Abandoned object, Face detection, Intrusion, Missing object, People counting, Tripwire |
| Mirror: | Yes |
| Management features | |
| Web browser: | Yes |
| Management software: | Smart PSS, DSS, DMSS |
| Power | |
| Power source type: | AC, DC, PoE |
| AC input voltage: | 24 V |
| Power consumption (typical): | 6.82 W |
| Power consumption (max): | 20.7 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)): | 7.62 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 108.5 mm |
| Height: | 92.9 mm |
| Length: | 340.1 mm |
| Weight: | 1.58 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 2.48 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |