Extends a DP signal to up to 30 m- Supports resolutions: 8K/30Hz, 4K/120Hz, 4K/60Hz- Distance extension 8K/30Hz: up to 15 m (DP cable AWG 28 or higher)- Distance extension 4K/60Hz: up to 30 m (DP cable AWG 28 or higher)- Supports HDR (High Dynamic Range)- VESA DisplayPort 1.4- Power supply via USB cable- Plug & Play- Data rates: 1.62 Gbps/2.7 Gbps/5.4 Gbps/8.1 GbpsThe repeater allows you to extend a DP signal to up to 30 m. This corresponds to the VESA DisplayPort Standard 1.4. It supports resolutions up to 8K/30Hz. Power supply is provided via USB using the enclosed cable.
| Features | |
| Type: | AV repeater |
| Maximum resolution: | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum transfer distance: | 30 m |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | ![]() |
| Maximum refresh rate: | 120 Hz |
| Bandwidth: | 8.1 Gbit/s |
| Material: | Aluminium |
| Product colour: | Silver |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| DisplayPorts in: | 1 |
| DisplayPorts out: | 1 |
| USB ports quantity: | 1 |
| USB connector type: | Micro-USB |
| Power | |
| Power source type: | USB |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 23 mm |
| Depth: | 60 mm |
| Height: | 18 mm |
| Weight: | 17 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 23 mm |
| Package depth: | 75 mm |
| Package height: | 75 mm |
| Package weight: | 70 g |
| Packaging content | |
| Cables included: | USB |
| Quick start guide: | ![]() |
| Technical details | |
| Country of origin: | Taiwan |
| Package volume: | 189.75 cm³ |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 400 mm |
| Master (outer) case length: | 307 mm |
| Master (outer) case height: | 462 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 1.56 kg |
| Master (outer) case volume: | 56733 cm³ |
| Products per master (outer) case: | 10 pc(s) |
| UK Trade Tariff code: | 84718000 |