Provides simultaneous display on two different monitors - Perfect for classrooms, tradeshows, or in-store displays- Provides simultaneous display on two different monitors - Perfect for classrooms, tradeshows, or in-store displays- Video IN/OUT: HD DSUB, 15-pin, jacks- Max. transmission distance: 75mWith a video splitter you can use one video source to display identical images on 2, 4, 8, or 16 monitors - or on even more screens by means of cascading. Thus, a video splitter can be used in various application fields, e.g. test bench facilities, data centers, help desks, video broadcasting, presentations and educational facilities.
| Ports & interfaces | |
| Video ports quantity: | 3 |
| Video port type: | VGA |
| Video out: | VGA |
| Video in: | 1 |
| DC-in jack: | ![]() |
| Features | |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Plastic |
| Maximum operating distance: | 75 m |
| Bandwidth: | 350 MHz |
| Plug and Play: | ![]() |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Packaging data | |
| Package length: | 10 cm |
| Package width: | 135 mm |
| Package depth: | 32 mm |
| Package height: | 30 mm |
| Package weight: | 140 g |
| Package volume: | 453.6 cm³ |
| Packaging content | |
| Manual: | ![]() |
| Technical details | |
| Connector 1: | VGA (D-Sub) |
| Connector 2: | VGA (D-Sub) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Country of origin: | China |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |