| Performance |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | Head-band |
| Recommended usage: | Gaming |
| Product colour: | Black |
| Headset type: | Binaural |
| Operating keys: | Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control: | Rotary |
| Control unit type: | In-line control unit |
| Control type: | Buttons, Rotary |
| Foldable: | Yes |
| Cable length: | 2.4 m |
| Cable colour: | Black |
| Backlight: | Yes |
| Backlight colour: | Red/Green/Blue |
| Virtual surround: | Yes |
| Virtual surround technology: | Virtual 7.1 surround sound |
| Sound pressure level (max): | 109 dB |
| Adjustable headband: | Yes |
| Ports & interfaces |
| Connectivity technology: | Wired |
| USB connector: | USB Type-A |
| Bluetooth: | No |
| Headphones |
| Ear coupling: | Circumaural |
| Maximum input power: | 50 mW |
| Impedance: | 32 |
| Driver unit: | 5 cm |
| Microphone |
| Microphone type: | Boom/Built-in microphone |
| Microphone sensitivity: | -42 dB |
| Microphone connectivity: | USB |
| Noise-canceling switch: | Yes |
| Microphone noise-canceling: | Yes |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 40 - 95% |
| Weight & dimensions |
| Width: | 392 mm |
| Packaging data |
| Package type: | Box |
| Packaging content |
| Charging stand: | No |
| Other features |
| Frequency range: | 20Hz - 15KHz |
| Rated power: | 0.025 W |
| Current consumption: | 0.5 mA |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Cian Technology GmbH Lahnstraße 31-33 45478 Mülheim an der Ruhr Deutschland info@www.ciantech.de