The UNC-209SR-B is a compact 2U ATX rackmount case, with a short depth of only 457mm, while able to install ATX motherboards. The robust build quality with 1.0mm thick SGCC steel ensures good protection of the hardware and serves as a reliable and flexible long-term solution. Two fast USB 3.1 ports in the front panel add to the features on of-fer with this chassis.
| Design | |
| Chassis type: | Rack (2U) |
| Product colour: | Black |
| Number of fans: | 1 fan(s) |
| Storage | |
| Storage drives installed: | No |
| Installed storage drive type: | HDD+SSD |
| Supported storage drive types: | HDD |
| Number of storage drives supported: | 4 |
| Technical details | |
| Warranty period: | 2 year(s) |
| Compliance certificates: | CE, EAC, RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Power | |
| Number of power supply units: | 1 |
| Power supply unit (PSU) capacity: | 400 W |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 430 mm |
| Depth: | 457 mm |
| Height: | 88 mm |
| Weight: | 6.62 kg |
| Package weight: | 10.8 kg |