The name ECO stands for maximum efficiency, ecological values and a new era of power supplies. Compatible with all current standards and certified by TÜV amongst many others and with a fixed voltage of 230V being the European standard, the ECO series is a reliable and efficient companion for modern IT structures which thereby also fulfills all ENERGY STAR 5.0 requirements as stipulated by the EU.
| Power | |
| Total power: | 500 W |
| AC input voltage: | 230 V |
| AC input frequency: | 50 Hz |
| Input current: | 5 A |
| Power factor: | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type: | Active |
| Combined power (+3.3V): | 103 W |
| Combined power (+5V): | 103 W |
| Max output current (+3.3V): | 21 A |
| Max output current (+12V1): | 37.5 A |
| Max output current (+5V): | 20 A |
| Power protection features: | Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector: | 24-pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin): | 2 |
| Number of SATA power connectors: | 4 |
| Cabling type: | Non-Modular |
| Performance | |
| Purpose: | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor: | PS/2 |
| Supported motherboard form factors: | ATX |
| ATX version: | 2.3 |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 140 mm |
| Depth: | 150 mm |
| Height: | 87 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733020 |