Save installation time and maximize security with these fixed columns.
Features
- Aluminum extension column features easy installation and maximum strength
- Flow-through cable management with cable exit port
- Consists of 1.5" NPT column, threaded on both ends
- Use in combination with any Chief 1.5" NPT ceiling plate or other accessory
| Features | |
| Product type: | Threaded column |
| Brand compatibility: | Chief |
| Material: | Aluminium |
| Product colour: | White |
| Maximum weight capacity: | 226.8 kg |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 48 mm |
| Depth: | 48 mm |
| Height: | 914 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85299097 |