Two-way power (Solar + Battery)Solar powered when light is sufficient, battery powered when light is insufficient.Function command signsA symbol (+, -, ×, ÷) on the display indicates the status of operation you are currently performing.Key rolloverKey operations are stored in a buffer, so nothing is lost even during high-speed input.Extra Large displayLarger display makes more data easier to read.Plastic keysDesigned and engineered for easy operation.Tax & exchange functionTax calculation and currency conversion functions.Profit margin percent" % " key gives quick access to prices and profits, and also delivers add-ons, discounts, ratios and increase/decrease values.Durable metal FaceplateTough cover stands up to rough treatment.
| Design | |
| Form factor: | Desktop |
| Type: | Basic |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Aluminium, Plastic |
| Control type: | Buttons |
| Ergonomic design: | ![]() |
| Performance | |
| Currency converter: | ![]() |
| Tax calculation: | ![]() |
| Profit calculation: | ![]() |
| Symbolic notation: | Square root |
| Conversion between: | Percent |
| Display | |
| Digits: | 12 digits |
| Display tilting: | ![]() |
| Display number of lines: | 1 lines |
| Digit comma separator: | ![]() |
| Digit comma separator format: | Standard (3 digits) |
| Second display: | ![]() |
| Easy-to-read display: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | Battery/Solar |
| Number of batteries supported: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 109 mm |
| Depth: | 184 mm |
| Height: | 11 mm |
| Weight: | 150 g |