- Euro Conversion (3 Rates)- Profit Calculation (Cost, Sell, Margin)- Tax Calculation- Percentage-/Deltapercentage Calculation- Item Counter- Mark Up / Mark Down- Average Calculations- Decimal Selector (0, 2, 3, ADD2)- Rapid Correction Key- 3-Digit Comma Markers- Double-Zero Key- Independent Memory- GT Memory- Rounding Selector F, 5/4- 150 Steps Check- After-Print-Function (Option to print a calculation after all operations (max.150 operation steps) are entered)- Re-Print-Function (Option to print a calculation (max. 150 operation steps) as often as desired)- Time / Date Stamp
| Design | |
| Form factor: | Desktop |
| Type: | Printing |
| Product colour: | Black |
| Cover: | ![]() |
| Housing material: | Plastic |
| Control type: | Buttons |
| Non-slip feet: | ![]() |
| Performance | |
| Tax calculation: | ![]() |
| Profit calculation: | ![]() |
| Exact/decimal approximation switch: | ![]() |
| Conversion between: | Decimal, Percent |
| Display | |
| Digits: | 12 digits |
| Display type: | LCD |
| Display tilting: | ![]() |
| Display number of lines: | 1 lines |
| Backlight display: | ![]() |
| Digit comma separator: | ![]() |
| Digit comma separator format: | Standard (3 digits) |
| Second display: | ![]() |
| Easy-to-read display: | ![]() |
| Printing | |
| Print speed: | 120 lpm |
| Roll width: | 5.8 cm |
| Power | |
| Power source: | Battery |
| Number of batteries supported: | 4 |
| Battery type: | AA |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 195 mm |
| Depth: | 313 mm |
| Height: | 65 mm |
| Weight: | 595 g |