| Features |
| Colour: | Yes |
| Maximum duty cycle: | 45000 pages per month |
| Number of print cartridges: | 4 |
| Duplex printing: | Yes |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode: | Auto |
| Printing |
| Maximum resolution: | 600 x 1200 DPI |
| Time to first page (black, normal): | 7 s |
| Time to first page (colour, normal): | 8 s |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono: | 24 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour: | 15.5 ipm |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total input capacity: | 100 sheets |
| Maximum input capacity: | 600 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Card stock, Envelopes, Executive, Photo paper, Plain paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes: | Executive, Legal, Letter, Oficio |
| Envelopes sizes: | 10, C5, DL, Monarch |
| Photo paper sizes: | 10x15,13x18,18x25,20x25 |
| Custom media width: | 64 - 216 mm |
| Custom media length: | 127 - 1200 mm |
| Ports & interfaces |
| USB port: | Yes |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| Network |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi Direct: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms: | WPA-AES, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-EAP, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Performance |
| Sound pressure level (printing): | 48.7 dB |
| Design |
| Market positioning: | Home & office |
| Product colour: | Black, White |
| Built-in display: | Yes |
| Display: | LCD |
| Colour display: | Yes |
| Display diagonal: | 6.86 cm (2.7") |
| Control type: | Touch |
| Power |
| Power consumption (printing): | 22 W |
| Power consumption (off): | 0.1 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC): | 0.15 kWh/week |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50/60 Hz |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported: | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Other operating systems supported: | Android, iOS |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Width: | 399 mm |
| Depth: | 639 mm |
| Height: | 392 mm |
| Weight: | 10.4 kg |
| Packaging data |
| Cartridge(s) included: | Yes |
| Included cartridge capacity (black): | 6000 pages |
| Included cartridge capacity (CMY): | 14000 pages |
| Included cartridge capacity (economy mode, black): | 9000 pages |
| Included cartridge capacity (economy mode, CMY): | 21000 pages |
| Cables included: | AC |