Affordable, stylish and functional, this connected all-in-one is the go-to tool for crisp documents and borderless photos up to 5 x7".More than a multifunctionalCompact, affordable and comprehensive, the PIXMA TS3350 Series boasts seamless wireless connectivity, a straightforward 1.5" mono LCD and FINE cartridges with XL options for sharp document text and vivid borderless photos up to 5 x7 .Compact and connectedEnjoy multifunctionality and smooth wireless connectivity. Print, scan and connect to the cloud* via the Canon PRINT app or get printing with AirPrint (iOS) and Mopria (Android).* Scan to cloud is only available to genuine Canon ink users.Print moreEnjoy the convenience of FINE cartridges and extend time between ink top-ups with optional XL replacements.Simple set-upWith wireless connectivity at the touch of a button, intuitive 1.5" mono LCD and even easier set-up, it's never been simpler to get started.Creative capabilityStock up with 5 x5 square, restickable and magnetic media and try out the creative options of Easy-PhotoPrint Editor and Creative Park.Cost-effective XL cartridgesUse high-capacity Canon XL ink cartridges and save up to 30% per page, compared to standard equivalents.
| Printing | |
| Print technology: | Inkjet |
| Printing: | Colour printing |
| Duplex printing: | ![]() |
| Maximum resolution: | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode: | Manual |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono: | 7.7 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour: | 4 ipm |
| Borderless printing: | ![]() |
| Copying | |
| Copying: | Colour copying |
| Maximum number of copies: | 20 copies |
| Scanning | |
| Scanning: | Colour scanning |
| Optical scanning resolution: | 600 x 1200 DPI |
| Scanner type: | Flatbed scanner |
| Maximum scan area: | 216 x 297 mm |
| Scan technology: | CIS |
| Input colour depth: | 16 bit |
| Output colour depth: | 8 bit |
| Input greyscale depth: | 16 bit |
| Output greyscale depth: | 8 bit |
| Fax | |
| Faxing: | ![]() |
| Features | |
| Number of print cartridges: | 2 |
| Digital sender: | ![]() |
| Replacement cartridges: | PG-545, CL-546, PG-545XL, CL-546XL |
| Input & output capacity | |
| Total input capacity: | 60 sheets |
| Paper input type: | Paper tray |
| Maximum input capacity: | 60 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5 |
| Multi-purpose tray media types: | Legal, Letter |
| ISO B-series sizes (B0...B9): | B5 |
| Photo paper sizes: | 10x15,13x18,13x13 |
| Borderless printing media sizes: | 10x15, 13x18, 13x13 |
| Custom media width: | 101.6 - 215.9 mm |
| Custom media length: | 127 - 676 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB port: | ![]() |
| USB connector: | USB Type-B |
| Network | |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service, PIXMA Cloud Link |
| Performance | |
| Card reader integrated: | ![]() |
| Sound pressure level (printing): | 53.5 dB |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Market positioning: | Home & office |
| Built-in display: | ![]() |
| Display: | LCD |
| Display diagonal: | 3.81 cm (1.5") |
| Power | |
| Power consumption (copying): | 11 W |
| Power consumption (standby): | 1.7 W |
| Power consumption (off): | 0.3 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Mobile operating systems supported: | Android, Windows 10 Mobile, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T): | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 435 mm |
| Depth: | 316 mm |
| Height: | 145 mm |
| Weight: | 3.9 kg |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included: | ![]() |
| Included cartridge capacity (black): | 180 pages |
| Included cartridge capacity (CMY): | 180 pages |
| Drivers included: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Power cord included: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84433100 |
| Other features | |
| Downloadable software: | Easy-PhotoPrint Editor |
| Software CD: | ![]() |