Enjoy a faster and smoother scanning experience in a lightweight, sleek package. With advanced image processing suited to the modern home and office, CanoScan LiDE 400 s sophisticated design saves you space, time and power while expertly producing fast, high-resolution scans. Free your desk space with the option of vertical scanning and effortlessly copy bulky reports, photos or files with high-speed plug-and-scan USB connectivity and 5 one-touch EZ buttons.
| Scanning | |
| Maximum scan size: | 216 x 297 mm |
| Optical scanning resolution: | 4800 x 4800 DPI |
| Colour scanning: | ![]() |
| Input colour depth: | 48 bit |
| Output colour depth: | 48 bit |
| Input greyscale depth: | 16 bit |
| Output greyscale depth: | 8 bit |
| Design | |
| Scanner type: | Flatbed scanner |
| Built-in display: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Performance | |
| Sensor type: | CIS |
| Light source: | RGB LED |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4 |
| Letter: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| USB port: | ![]() |
| USB connector type: | USB Type-C |
| Standard interfaces: | USB |
| Power | |
| Power supply type: | USB |
| Power consumption (typical): | 4.5 W |
| Power consumption (standby): | 0.3 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 250 mm |
| Depth: | 367 mm |
| Height: | 42 mm |
| Weight: | 1.7 kg |
| Packaging content | |
| Bundled software: | Scan Gear for Win Scan Utility for Win |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84716070 |