Improve network performance while reducing the time and cost of provisioning and management The cnMatrix series of fully managed switches delivers full Layer 2 capabilities with enhanced access security.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| ARP inspection: | ![]() |
| Configuring Location Settings (CLI): | ![]() |
| MIB support: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity: | 4 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Port mirroring: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Link aggregation: | ![]() |
| Broadcast storm control: | ![]() |
| Auto MDI/MDI-X: | ![]() |
| Spanning tree protocol: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 10,1000,100 Mbit/s |
| VLAN support: | ![]() |
| Number of VLANs: | 4000 |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 16000 entries |
| Throughput: | 56 Gbit/s |
| Static route: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9000 |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP snooping |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| Security algorithms: | SSH, SSH-2 |
| SSH/SSL support: | ![]() |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Protocols | |
| Management protocols: | SNMP v1/v2/v3 |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Form factor: | 1U |
| Product colour: | Grey |
| LED indicators: | ![]() |
| Performance | |
| Built-in processor: | ![]() |
| Processor frequency: | 800 MHz |
| Internal memory: | 512 MB |
| Flash memory: | 128 MB |
| Power | |
| Power source: | AC |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| Power consumption (max): | 19.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 55 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 44 mm |
| Height: | 209 mm |
| Weight: | 2.77 kg |