Cambium Networks ePMP Force CSM is designed to operate in high interference environments and provides superior throughput of over 500 Mbps of real user data.
| Features | |
| 2.4 GHz: | ![]() |
| 5 GHz: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 100,1000 Mbit/s |
| Frequency band: | 4.91 5.9 |
| Networking standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| MIMO: | ![]() |
| MIMO type: | Multi User MIMO |
| Modulation: | 256-QAM, OFDM |
| VLAN support: | ![]() |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Security | |
| Security algorithms: | SSH |
| Protocols | |
| Supported network protocols: | IPv4/IPv6 (Dual Stack), UDP, TCP, ICMP, SNMPv2c, NTP, STP, IGMP, SSH |
| Management protocols: | TTPs, SNMPv2c, SSH, Cambium Networks cnMaestro |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| AC input voltage: | 30 V |
| Power consumption (typical): | 12 W |
| Power consumption (max): | 15 W |
| Design | |
| Placement: | Wall |
| Product colour: | White |
| International Protection (IP) code: | IP68 |
| Certification: | EN301 893 V2.1.1 (5.4 GHz), EN 302 502 V2.1.1 (5.8 GHz) Z8H-89FT0047 109W-0047 |
| Antenna | |
| Antenna type: | External |
| Antenna connector type: | RP-SMA |
| Number of connectors: | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 84 mm |
| Depth: | 32 mm |
| Height: | 223 mm |
| Weight: | 500 g |
| Packaging content | |
| Number of products included: | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |