3" mobile printer weighing only 375g and printing receipts up to 80mm media widthThe RJ-3055WB is the ideal mobile printer for printing receipts, labels and tickets. Lightweight and compact, the 3" receipt printer has a range of connectivity options and integrates easily into your existing systems thanks to the supported printer command languages and free of charge Software Development Kits.
| Printing | |
| Maximum resolution: | 203 x 203 DPI |
| Print speed: | 101.6 mm/sec |
| Maximum printing width: | 7.2 cm |
| Paper handling | |
| Ribbon width: | 8 cm |
| Maximum roll diameter: | 4 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| Wi-Fi: | ![]() |
| USB port: | ![]() |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth: | ![]() |
| Bluetooth version: | 4.2 |
| Performance | |
| Page description languages: | ZPL II, EPL2, ESC/POS |
| Flash memory: | 16 MB |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Display: | ![]() |
| Power | |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 105 mm |
| Depth: | 116 mm |
| Height: | 49.5 mm |
| Weight: | 375 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |