| Printing |
| Print technology: | Inkjet |
| Printing: | Colour printing |
| Duplex printing: |  |
| Maximum resolution: | 1200 x 4800 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 28 ppm |
| Time to first page (black, normal): | 4.6 s |
| Borderless printing: |  |
| Copying |
| Copying: | Colour copying |
| Duplex copying: |  |
| Maximum copy resolution: | 1200 x 4800 DPI |
| Maximum number of copies: | 999 copies |
| Copier resize: | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function: |  |
| N-in-1 copy function (N=): | 2, 4 |
| ID-card copy function: |  |
| PC free copying: |  |
| Scanning |
| Scanning: | Colour scanning |
| Optical scanning resolution: | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type: | Flatbed & ADF scanner |
| Maximum scan resolution: | 19200 x 19200 DPI |
| Maximum scan area: | 600 x 600 mm |
| Scan to: | Cloud, E-mail, FTP, File, OCR, USB |
| Fax |
| Faxing: | Colour faxing |
| Fax resolution (black): | 203 x 392 DPI |
| Fax resolution (colour): | 203 x 196 DPI |
| Modem speed: | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory: | 180 pages |
| Features |
| Maximum duty cycle: | 30000 pages per month |
| Duplex functions: | Copy, Print |
| Number of print cartridges: | 4 |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Ink tank system: |  |
| Country of origin: | Philippines |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total input capacity: | 250 sheets |
| Total output capacity: | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF): |  |
| Auto document feeder (ADF) input capacity: | 50 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A3 |
| Paper tray media types: | Coated paper, Glossy paper, Photo paper, Plain paper, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A3, A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes: | Index card, Legal |
| Envelopes sizes: | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Photo paper sizes (imperial): | 3.5x5,4x6,5x7 |
| Borderless printing media sizes: | Index card |
| Paper tray media weight: | 64 - 220 g/m² |
| Ports & interfaces |
| Direct printing: |  |
| USB port: |  |
| Network |
| Wi-Fi: |  |
| Ethernet LAN: |  |
| Cabling technology: | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Brother iPrint & Scan, Google Cloud Print, Mopria Print Service |
| Performance |
| Internal memory: | 256 MB |
| Built-in processor: |  |
| Sound pressure level (printing): | 50 dB |
| Design |
| Product colour: | Grey, White |
| Market positioning: | Home & office |
| Built-in display: |  |
| Display: | TFT |
| Display diagonal: | 9.4 cm (3.7") |
| Control type: | Touch |
| Colour display: |  |
| Power |
| Power consumption (copying): | 29 W |
| Power consumption (ready): | 5 W |
| Power consumption (sleep): | 0.9 W |
| Power consumption (off): | 0.03 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC): | 0.17 kWh/week |
| AC input voltage: | 100 - 120 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: |  |
| Server operating systems supported: | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T): | 10 - 35 °C |
| Sustainability |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions |
| Width: | 576 mm |
| Depth: | 477 mm |
| Height: | 305 mm |
| Weight: | 19.7 kg |
| Packaging data |
| Package width: | 681 mm |
| Package depth: | 561 mm |
| Package height: | 423 mm |
| Package weight: | 22.6 kg |
| Packaging content |
| Cartridge(s) included: |  |
| Cables included: | Phone |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 8443310000 |