| Printing |
| Print technology: | Inkjet |
| Printing: | Colour printing |
| Duplex printing: |  |
| Maximum resolution: | 1200 x 4800 DPI |
| Duplex printing mode: | Auto |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono: | 20 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour: | 19 ipm |
| Time to first page (black, normal): | 5.8 s |
| Time to first page (colour, normal): | 5.9 s |
| N-in-1 print function: |  |
| N-up printing: | 2, 4, 9, 16 |
| Watermark printing: |  |
| Booklet printing function: |  |
| Poster printing function: |  |
| Copying |
| Copying: | Colour copying |
| Duplex copying: |  |
| Maximum copy resolution: | 1200 x 2400 DPI |
| Duplex copying mode: | Auto |
| Maximum copy size: | A4 |
| Time to first copy (black, normal): | 10.5 s |
| Time to first copy (colour, normal): | 13 s |
| Maximum number of copies: | 99 copies |
| Copier resize: | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function: |  |
| N-in-1 copy function (N=): | 2, 4 |
| Scanning |
| Scanning: | Colour scanning |
| Duplex scanning: |  |
| Optical scanning resolution: | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type: | Flatbed & ADF scanner |
| Duplex scanning mode: | Manual |
| Maximum scan area: | 213.9 x 295 mm |
| Scan technology: | CIS |
| Scan to: | E-mail, File, Image, OCR |
| Input colour depth: | 30 bit |
| Output colour depth: | 24 bit |
| Input greyscale depth: | 10 bit |
| Output greyscale depth: | 8 bit |
| Greyscale levels: | 256 |
| Scan drivers: | TWAIN, WIA |
| Fax |
| Faxing: | Colour faxing |
| Fax transmission speed: | 14400 sec/page |
| Fax memory: | 180 pages |
| Fax delayed sending: |  |
| Features |
| Maximum duty cycle: | 30000 pages per month |
| Duplex functions: | Copy, Print, Scan |
| Number of print cartridges: | 4 |
| Printing colours: | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Recommended duty cycle: | 250 - 2000 pages per month |
| Input & output capacity |
| Total number of input trays: | 1 |
| Total input capacity: | 150 sheets |
| Total output capacity: | 100 sheets |
| Paper tray 1 input capacity: | 150 sheets |
| Multi-Purpose tray: |  |
| Auto document feeder (ADF): |  |
| Auto document feeder (ADF) input capacity: | 20 sheets |
| Paper handling |
| Maximum ISO A-series paper size: | A4 |
| Paper tray media types: | Glossy paper, Plain paper, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A4, A5, A6 |
| ISO C-series sizes (C0...C9): | C5 |
| Non-ISO print media sizes: | Legal, Letter |
| Envelopes sizes: | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Photo paper sizes: | 9x13,10x15,13x18 |
| Paper tray media weight: | 64 - 220 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight: | 64 - 300 g/m² |
| Ports & interfaces |
| Direct printing: |  |
| USB port: |  |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| Network |
| Wi-Fi: |  |
| Ethernet LAN: |  |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms: | 64-bit WEP, 128-bit WEP, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP, SSID, SSL/TLS, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Supported network protocols (IPv4): | ARP,RARP,BOOTP, DHCP,APIPA(AutoIP),WINS/NetBIOS name resolution, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD,CustomRawPort/ Port9100, IPP, SNMPv1/v2c,TFTPserver,ICMP,Web Services(Print/Scan),SNTP Client,HTTPServer |
| Supported network protocols (IPv6): | NDP,RA,mDNS,LLMNRResponder, DNS Resolver, LPR/LPD,Custom Raw Port/ Port9100,IPP,SNMPv1/v2c,TFTPserver,WebServices (Print/Scan), SNTP Client, ICMPv6,HTTPServer |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, Brother iPrint & Scan, Mopria Print Service |
| Performance |
| Internal memory: | 128 MB |
| Built-in processor: |  |
| Processor frequency: | 576 MHz |
| Sound pressure level (printing): | 57 dB |
| Design |
| Product colour: | White |
| Market positioning: | Home & office |
| Built-in display: |  |
| Display: | LCD |
| Display diagonal: | 4.57 cm (1.8") |
| Control type: | Buttons |
| Power |
| Power consumption (average operating): | 21 W |
| Power consumption (ready): | 3.5 W |
| Power consumption (standby): | 1.4 W |
| Power consumption (sleep): | 1.1 W |
| Power consumption (off): | 0.2 W |
| System requirements |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported: | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Sustainability |
| Sustainability certificates: | Blue Angel |
| Weight & dimensions |
| Width: | 435 mm |
| Depth: | 343 mm |
| Height: | 180 mm |
| Weight: | 8.8 kg |
| Packaging data |
| Package width: | 495 mm |
| Package depth: | 242 mm |
| Package height: | 455 mm |
| Package weight: | 10.7 kg |
| Packaging content |
| Cartridge(s) included: |  |
| Cables included: | AC |