Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone.
| Features | |
| Maximum screen size: | 17 cm (6.7") |
| Case type: | Cover |
| Material: | Plastic |
| Product colour: | Black |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy A17 4G/5G |
| Built-in battery: | No |
| Wireless charging: | Yes |
| Protection features: | Drop proof, Impact resistant |
| Drop proof up to: | 1.2 m |
| Made with recycled materials: | Yes |
| Recycled materials used for making: | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making: | 100% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 83 mm |
| Depth: | 12 mm |
| Height: | 166 mm |
| Weight: | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates: | Global Recycled Standard (GRS) |